Antioksidan Vitaminler ve Mineraller

Selenyum: Güçlü bir antioksidandır ve vücuttaki tüm sistemleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yardımcıdır. Selenyum kalp damar sağlığının korunmasında çok önemli görevleri bulunmaktadır. Damar içinde damar sertliği oluşumununa karşı koyar, kalbi doğrudan koruyucu etkileri vardır, günlük en az 50 µg Selenyum alınmalıdır.
Krom: Kan şekeri ve libit metabolizmasında düzenleyici etkilere sahiptir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında vazgeçilemez bir mineraldir. Bu nedenle en az 50 µg Krom alınması önerilmektedir. Yapılan çalışmalarda krom kullanımının, damarlardaki kolesterol birikimini yok etmekte olduğu ve damar sağlığını koruyucu özellik gösterdiği saptanmıştır.  
Krom, spor yapılarak kilo kaybı esnasında kas oluşumuna yardım etmekte, kandaki kolesterol seviyesini düşürmekte ve kan şekerini optimize etmektedir.
Vitamin C: İnsan vücudu için en önemli vitaminlerden biri olan Vitamin C antioksidandır, bu etkileri ile kötü kolesterolün oksidasyona uğrayarak damar içinde birikmesine karşı koyar. Damar içini döşeyen ve hayati öneme sahip endotel tabakasının iyi fonksiyon görmesine aracılık eder.
Vitamin E: Yağda çözünen çok güçlü ve önemli bir antioksidandır. Özellikle hücre zarları ve lipoproteinlerde önemli antioksidan işlevler görmektedir. Damar sertliğini önleyici damar içinde gereksiz pıhtıların oluşuma karşı koyan güçlü bir vitamindir. Vitamin E kullanımının kalp ve damar sağlığını koruyucu etkileri vardır.
Homosistein : Homosistein vücudun normal metabolizması sırasında açığa çıkan, damar yapısına, kalp dokusuna, beyne ve kemiklere toksik etkiler gösteren bir bileşiktir. Kan homosistein düzeyinin yükselmesi kalp damar hastalıkları, inme, kemik erimesi ve Alzhaimer hastalık riskinde artışa yol açar. Vitamin B2, B6, B12 ve Folik Asit kan homosistein düzeyini en etkili bir şekilde düşüren ve kalp damar sağlığı ile beyinin fonksiyonlarının ve sağlığının korunmasında hayati öneme sahip vitaminlerdir.

Başlıklar
- Kolesterol nedir?
- Bitkisel Steroller / Stanoller
- Resveratrol
- Oleuropin
- Antioksidan Vitaminler ve Mineraller
- Hamilelikte Omega-3 Alımı
- Hamilelikte Kolin Alımı
- Hamilelikte Vitamin-Mineral Alımı
- Hamilelikte Kilo Alımı ve Kontrolü
- Hamilelikte Beslenme
- Emzirme döneminde Omega-3 Alımı
- Emzirme döneminde Kolin Alımı
- Emzirme döneminde Vitamin-Mineral İhtiyacı
- Anne Sütü ve Önemi
- Doğru Emzirme Teknikleri
   
   
Yararlı Linkler
- US Food & Drug Administration (Amerika Gıda &İlaç Dairesi)
- American Heart Association ( Amerikan Kalp Vakfı )
- Türk Kalp Vakfı
- Türk Kardiyoloji Derneği
- Mikro-Gen
- Nutrigen Çocuk Gelişim Şurupları
- Vitavin U.K.