Kolesterol nedir?
Kolesterol tüm vücutta doğal olarak bulunan ve vücut fonksiyonları için gerekli olan yağsı bir maddedir. Vücuttaki kolesterolün 2 kaynağı vardır.
- vücut içinde karaciğer ve diğer hücreler tarafından üretilen kolesterol (kan kolesterolünün yaklaşık %75’ini oluşturur)

- yediğimiz besinlerle dışarıdan alınan kolesterol (kan kolesterolünün yaklaşık %25’ini oluşturur)
Kolesterol sağlıklı bir yaşamın parçası olduğu kadar kanda fazla miktarda bulunması da vücut için zararlıdır. Çünkü yüksek kolesterol seviyeleri damarların zamanla daralmasına ve ileride de tıkanmasına yol açabilir; kısacası yüksek kolesterol kalp ve damar hastalıkları riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

İyi Kolesterol ve Kötü Kolesterol nedir?
Kolesterolün kanda taşınması için proteinle birleşmesi gerekir ve bu birleşime lipoprotein adı verilir.  Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) kötü kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) iyi kolesterol olarak tanımlanır.
Kötü kolesterol (LDL Kolesterol): Damarlarda birikerek damarlarda plaklar oluşturur ve damarları tıkar. Kandaki seviyesinin yükselmesi kalp ve damar hastalıkları riskini arttırır.
İyi kolesterol (HDL Kolesterol): Vücudun farklı bölgelerindeki kolesterolü karaciğere taşır ve kolesterol vücuttan atımını sağlar. Kandaki seviyesinin yükselmesi kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
Kolesterol Seviyeleri
20 yaş ve üzerindeki herkes en az 5 yılda bir olmak üzere kolesterol değerlerini ölçtürmelidir.
Aşağıdaki şekilde kolesterol değer aralıkları gösterilmiştir.Kolesterolü etkileyen faktörler nelerdir?
Kolesterol seviyesini etkileyen faktörler kontrol edebildiğimiz ve edemediğimiz faktörler olarak başlıca 2 ana gruba ayrılır:

Kontrol edemediğimiz faktörler

Kontrol edebildiğimiz faktörler

Kalıtsal faktörler: İnsan vücudunun ne kadar kolesterol üreteceği kalıtsal olarak bellidir. Aileden gelen genlerle kişinin kolesterol seviyesinin daha yüksek olması mümkündür. (Ailevi hiperkolesterolemi)

Beslenme: Yağ bakımından zengin yiyeceklerin fazla tüketimi kan LDL kolesterol seviyelerinin yükselmesine sebep olur.

Cinsiyet: Menopoz dönemi öncesinde kadınların kolesterol seviyelerinin aynı yaştaki erkeklerin kolesterol seviyelerinden daha düşük olduğu gözlenmiştir.

Kilo: Kilolu kişilerin kanlarında kolesterol miktarı oldukça yüksektir ve obezite kalp damar hastalıkları için en ciddi risk faktörlerinden biridir. Kişi kilo vermeye başladığında toplam kolesterolü, kan LDL kolesterolü azalır ve kan HDL kolesterolünde artış gözlenir.

Yaş: Yaş artışıyla beraber genellikle kolesterol seviyelerinde artış gözlenir. Özellikler kadınlarda menopoz dönemi sonrasında LDL kolesterol seviyelerinde yükselme olduğu gözlenmiştir.

Egzersiz: Fiziksel aktivitesi düşük olan kişilerin kan LDL kolesterol miktarlarının yüksek, HDL kolesterol miktarlarının ise düşük olduğu saptanmıştır. Düzenli egzersiz yapan kişilerin ise kan LDL kolesterolleri düşerken, HDL kolesterollerinde artış gözlenir.

  Diyabet: Diyabet ( Şeker Hastalığı ) kalp damar hastalıklarına yol açan, kan kolesterolünü ve özellikle kötü kolesterolü ( LDL ) yükselterek kalp ve damar hastalıklarına yol açan çok sık görülen en önemli kronik hastalıklardan biridir.

Kolesterolünüzü Kontrol Altında Tutmanın ve Kalp-damar Sağlığınızı Korumanın Yolları

  • Sağlıklı beslenme ( yağ ve kolesterol bakımından fakir gıdaların tüketilmesi )
  • Kilonuzu kontrol altında tutma
  • Düzenli fiziksel egzersiz yapma
  • Sigara ve alkol kullanmama
 
Başlıklar
- Kolesterol nedir?
- Bitkisel Steroller / Stanoller
- Resveratrol
- Oleuropin
- Antioksidan Vitaminler ve Mineraller
- Hamilelikte Omega-3 Alımı
- Hamilelikte Kolin Alımı
- Hamilelikte Vitamin-Mineral Alımı
- Hamilelikte Kilo Alımı ve Kontrolü
- Hamilelikte Beslenme
- Emzirme döneminde Omega-3 Alımı
- Emzirme döneminde Kolin Alımı
- Emzirme döneminde Vitamin-Mineral İhtiyacı
- Anne Sütü ve Önemi
- Doğru Emzirme Teknikleri
   
   
Yararlı Linkler
- US Food & Drug Administration (Amerika Gıda &İlaç Dairesi)
- American Heart Association ( Amerikan Kalp Vakfı )
- Türk Kalp Vakfı
- Türk Kardiyoloji Derneği
- Mikro-Gen
- Nutrigen Çocuk Gelişim Şurupları
- Vitavin U.K.